تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه

امروزه تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه و یا نشت یابی های لوله ها بسیار حائز اهمیت و قابل توجه است که با استفاده از انواع دستگاه هایی که کارآمدی حرفه ای دارند انجام می شود. با وجود پیشرفتی که امروزه اغلب متخصصان در زمینه های مختلف پیدا کرده اند نشت یابی لوله ها هم به عنوان یک تخصص به شمار می رود. با این وجود امروزه هنوز هم هستند کسانی که با سودجویی و نداشتن هرگونه تخصص و سواد کافی و استفاده از یک سری وسایل و ابزارهای ابتدایی به تشخیص ترکیدگی لوله اقدام می نمایند که می تواند علاوه بر تعمیر نشدن آن و تشخیص ندادن نشت لوله باعث خرابی های بیشتری نیز در ساختمان شود و هزینه های دوچندانی را برای شما باقی بگذارند.
زمانی که سیستم های آب و فاضلاب موجود در خانه با گذشت زمان پوسیده شده باشند و یا این که بر طبق استاندارد های روز دنیا نباشند ممکن است هر روزه شما را دچار درگیری هایی از قبیل نم و رطوبت های سقف و دیوار بنماید. امروزه استفاده از انواع روش های سنتی و قدیمی به دلیل این که به وقت و هزینه ی بسیار بالایی ختم می شوند و تشخیص درستی هم در نهایت به ان ها نخواهند داد اصلا پیشنها نمی شود.

دلایل ترکیدگی لوله ها:
یکی از معمولی ترین مشکلات اکثر ساختمان های ساخته شده امروزی ترکیدگی لوله های آب می باشد که به طورعمده این مشکل به بستگی به جنس لوله ها دارد. علت ترکیدگی لوله ها در خانه های قدیمی به دلیل فرسودگی و قدمت زیاد آن ها می باشد. در خانه های جدید این مورد می تواند به دلیل سرما و یا دیگر عوامل محیطی روی لوله های آب تاثیر گذار است و باعث ترکیدگی لوله ها می شود. از دلایل اصلی ترکیدگی لوله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
● اشتباه آب بندی شدن لوله کشی در محل اتصالات یکی از دلایل ترکیدگی لوله ها می باشد و یا ممکن است که آب بندی اصلا انجام نشده باشد.
● خراب شدن و آسیب به اجزای داخلی شیرآلات از قبیل نشیمنگاه، آب گاه و یا واشرهای آب بندی می تواند از دلایل دیگر ترکیدگی لوله ها باشد.
● ترکیدگی لوله ها ممکن است به دلیل عایق نبودن مناسب در فصول سرد سال ایجاد شود و یا فشار بسیار زیادی که مایعات درون لوله ها ایجاد می کنند.
● یکی از دلایل مهم ترکیدگی لوله های آب انقباض و انبساط لوله ها می باشد. این مورد به خصوص در اتصالات لوله های شوفاژ به کار برده شده در خانه ایجاد می شود و با شل شدن اتصالات آن ها باعث ترکیدگی لوله می شود.
● افزایش ناگهانی فشار آبی که در لوله می آید می تواند باعث ترکیدگی لوله ها شود. این مورد به خصوص در شب ها که مقدار مصرف آب شهری بسیار کاهش می یابد و فشار جمع شده در لوله زیاد می شود دیده می شود.
● اگر از لوله آب منزل خود صدای چکه شنیدید و یا به هنگام سکوت با صداهایی غیر مترقبه روبرو شدید باید برای چک کردن سیستم های آب خود اقدام نمایید چرا که این موضوع می تواند باعث از بین رفتن و ترکیدگی لوله های آب شود.
● نم زدگی و رطوبت های گچ اتاق و یا سقف و طبله کردن آن ها می تواند باعث ترکیدگی لوله های آب شود.

تشخیص و رفع نم و رطوبت با دستگاه:
امروزه با پیشرفت تکنولوژی و مدرنیزه شدن تولید دستگاه هایی برای تشخیص نم و رفع رطوبت این کار را بسیار آسان نموده است. تشخیص از این طریق بدون هیچ گونه تخریب و آسیبی انجام می گردد. کارشناسان تشخیص و رفع نم و رطوبت با استفاده از دستگاه هایی که تخصص در استفاده از آن ها دارند اقدام به این عمل کرده و بدون آسیبی محل ترکیدگی لوله را تشخیص می دهند و با صرف کم ترین هزینه و مبلغی می توانند آن را ترمیم کنند و یا در صورت نیاز به تعویض آن اقدام نمایند. تجهیزات مدرن ساخته شده در این زمینه می تواند باعث شود تا در هزینه های شما صرفه جویی بسیاری گردد درواقع وقتی از نشتی لوله های آب به وسیله دستگاه اطلاع می یابید می توانید در کوتاه ترین زمان به تعمیر آن بپردازید.

باوجود تمامی این ادله های گفته شده درمورد نشت لوله های آب و دستگاه های تشخیص آن نحوه کار این دستگاه ها نیز اهمیت زیادی دارد. دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله درواقع از دو قسمت یعنی یک فرستنده امواج و یک گیرنده تشکیل شده اند. محل قرار گیری این بخش ها در محفظه هایی به شکل و شمایل کپسول وجود دارد می باشند. برای کار با این دستگاه باید کپسول حاوی فرستنده و گیرنده را بر روی دیوار و یا لوله های و هر مکانی که مد نظر شماست به حرکت در آورید تا امواج فرستنده هدف های خود را بیابند و امواج بازگشتی را دریافت نمایند.
طبق این فعالیت ها با استفاده از انواع روش های کامپیوتری که توسط دستگاه های نشت یاب لوله های آب انجام می شود هر گونه ترک و یا نشتی درون لوله ها مشخص می شود. به طور کلی می توان گفت که امواج موجود در فرستنده ها مبنای تشخیص ترکیدگی لوله ها توسط دستگاه هاست.
کشور ما ایران هم به عنوان یک کشور پیشرفته استفاده بسیار زیادی از این دستگاه ها می کند. شرکت های لوله بازکنی از انواع این دستگاه ها برای پیداکردن محل نشت لوله استفاده می نمایند. با وجود این دستگاه های تشخیص لوله به راحتی و آسانی محل نشت مشخص می شود و می توان از این طریق به رفع نم و رطوبت های ایجاد شده اقدام کرد.

نکته:
دقت داشته باشید که تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه و نیز تشخیص و رفع نم و رطوبت با دستگاه از کاربردی ترین اقداماتی است که می بایست انجام گیرد. نشتی لوله های آب هر چند کم باشد می تواند به مرور زمان جذب رطوبت و نم شود که فروریختن و آسیب به دیوار را به دنبال خواهد داشت و می تواند باعث ایجاد بوی بد و نامطبوع شود. اگر به موقع از نشتی لوله های آب جلوگیری نکنیم باعث فرورفتگی و نشست ساختمان می شود.